1402/06/11
بلاگ

صندوق درآمد ثابت چیست؟

صندوق درآمد ثابت یکی از انواع صندوق های سرمایه گذاری است که جذابیت بالایی بین سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی دارد. صندوق های درآمد ثابت که به صندوق های بدون ریسک نیز معروف اند، بازدهی مناسب و حداقلی را نصیب سرمایه گذاران می کنند.


ویژگی های صندوق درآمد ثابت چیست؟

صندوق های سرمایه گذاری به ویژه صندوق های درآمد ثابت ویژگی های مختلف و جذابی برای سرمایه‌ گذاری به روش مستقیم دارند.قابلیت نقد شوندگی بالا، سود تضمینی، سود روزشمار، نداشتن نرخ شکست، بازارگردان و ... همگی از ویژگی های صندوق درآمد ثابت هستند. در ادامه بیشتر به ویژگی ها و مزایای صندوق درآمد ثابت می پردازیم.


ترکیب دارایی‌های صندوق درآمد ثابت

صندوق های درآمد ثابت با هدف به حداقل رساندن ریسک، ملزم است که حداقل 90 درصد از دارایی های صندوق درآمد ثابت در سپرده بانکی، اوراق درآمدثابت و اوراق مشارکت سرمایه گذاری شود. این ترکیب دارایی به معنی کاهش ریسک و محقق ساختن سود حداقلی ولی با درصد  اطمینان بسیار بالا است. هم چنین با توجه به تصمیم مدیر صندوق درآمدثابت، بقیه دارایی های صندوق نیز در ابزارهای دیگری مانند سهام سرمایه گذاری می شود. به طور معمول به دلیل ترکیب دارایی های صندوق درآمد ثابت، این صندوق ها حداقل سود تضمین شده را خواهند داشت. با خرید این صندوق ها سرمایه شما متحمل هیچ گونه زیانی نخواهد شد.


04.jpg

انواع صندوق های درآمد ثابت کدام است؟

برای پاسخ به این سوال باید دو دسته کلی را برای صندوق های درآمد ثابت در نظر بگیریم:
  1. صندوق های درآمد ثابت با تقسیم سود:

در این دسته از صندوق درآمد ثابت، بسته به تصمیم مجمع و اساسنامه صندوق در بازه های زمانی مشخص ( مثلا 15 ام هر ماه یا 20 هر 3 ماه) سود محقق شده به حساب دارندگان واحدهای این صندوق ها واریز خواهد شد.
  1. صندوق های درآمد ثابت بدون تقسیم سود:

در این دسته از صندوق درآمد ثابت، هیچ گونه سودی به حساب دارندگان واحدها واریز نشده و سود محقق شده بر اساس بالا رفتن قیمت واحد های این صندوق های درآمد ثابت خواهد بود. به عنوان مثال فرض کنید شما هر واحد صندوق درآمد ثابت الف را 1000 تومان خریده اید. پس از گذشت 1 سال، قیمت هر واحد این صندوق به 1250 تومان رسیده است. در واقع شما 25% سود کرده اید.
سود مرکب نیز در این گونه صندوق ها معنی پیدا خواهد کرد.زیرا شما سود خود را نیز هر ماه به اصل مبلغ اضافه خواهید کرد.
  1. صندوق های مختص اوراق دولتی:

این صندوق های درآمد ثابت که به تازگی وارد بازار سرمایه شدند، دارایی های خود را فقط در سپرده بانکی و اوراق دولتی سرمایه گذاری می کنند. در حقیقت اوراق مشارکت و ابزارهای سهامی جزئی از دارایی های این صندوق ها نخواهد بود.


03-(1).png

صندوق های با درآمد ثابت چه مزایایی دارند؟

  • مدیریت سرمایه توسط تیمی حرفه ای

یکی از مزایای مهم صندوق های درآمد ثابت، مدیریت دارایی آن ها توسط تیمی با تجربه و دانش است. همین امر باعث آسوده خاطر بودن سرمایه گذاران  می شود. تیم مدیریتی صندوق های درآمد ثابت با داشتن دانش و اطلاعات کافی هم چنین رصد روزانه فرصت های سرمایه گذاری، سرمایه شمارا به بهترین شکل مدیریت می کنند.
  • نقد شوندگی بالا

یکی از مهم ترین ویژگی های هر سرمایه گذاری برای افراد مختلف، نقد شوندگی آن دارایی است. در واقع زمانی که ما نیاز به فروش یک دارایی داریم، چقدر زمان نیاز است تا آن دارایی با بهترین قیمت ممکن نقد شود؟
صندوق های درآمد ثابت از نظر نقد شوندگی، بسیار مناسب هستند. دلیل این مزیت هم حضور بازارگردان در کنار معاملات روزانه صندوق های درآمد ثابت است.
  • پرداخت سود مطمئن

همانطور که گفتیم سود صندوق درآمد ثابت با حداقل ریسک بوده و در صندوق های درآمد ثابت با تقسیم سود، به صورت دوره ای به حساب شما پرداخت می شود. همین امر باعث جذاب شدن صندوق های درآمد ثابت به عنوان یک سرمایه گذاری با سود روزشمار و مطمئن شده است.
  • امنیت بالا در سرمایه گذاری

یکی از بزرگترین مزیت های صندوق درآمد ثابت، امن بودن آن است. در این صندوق ها پول شما تحت مدیریت نهادی است که مجوز های لازم را از سازمان بورس و بانک مرکزی اخذ کرده و در مرجع ثبت شرکت ها نیز به ثبت رسیده است. نکته مهم دیگر که طبق قوانین سازمان بورس در اساسنامه صندوق درآمد ثابت نیز وجود دارد، اختصاص حداقل 90% از منابع به ابزارهای کم ریسک بعنی سپرده بانکی، اوراق درآمد ثابت بانکی و اوراق مشارکت است. همین امر سرمایه شمارا از نوسانات سهام داخل بازار سرمایه مصون می دارد. اصل پول و سود در سپرده بانکی و اوراق درآمد ثابت توسط بانک مرکزی تضمین شده است.
  • بازدهی بالاتر از سپرده بانکی

همانطور که گفتیم صندوق درآمد ثابت ابزارهای گوناگونی برای سرمایه گذاری دارد. همین امر باعث شده است تا سود محقق شده این صندوق ها بسیار بیشتر از سپرده های بانکی حتی سپرده های بلند مدت بانکی باشد. درواقع صندوق های درامد ثابت عملکرد بهتری نسبت به سپرده بانکی دارند.


سرمایه گذاری در بانک یا صندوق درآمد ثابت؟

سرمایه گذاری در بانک نیز به عنوان یک گزینه کم ریسک در بین ما ایرانی ها رواج دارد. اما با توجه به سود بالاتر صندوق درآمد ثابت، آیا سپرده بانکی جذابیت دارد؟
مهم ترین برتری صندوق درآمد ثابت نسبت به سپرده بانکی، سود بالاتر آن است اما مزیت مهم دیگر سود روزشمار صندوق درآمد ثابت است. مسئله ای که در سپرده بانکی وجود ندارد. در سپرده بانکی سرمایه شما برای مدت مشخصی توسط بانک بلوکه می شود. سود شما نیز بر حسب این مدت ( 1 ساله، 2ساله و...) متغیر است. چنانچه زودتر از موعد به سپرده خود نزد بانک دست بزنید، سود شما مشمول نرخ شکست (جریمه برداشت پیش از موعد) نیز می شود.
امری که در صندوق های درامد ثابت با محقق کردن سود روزشمار وجود ندارد. در صندوق درآمد ثابت به تعداد روزهایی که سرمایه شما در این صندوق ها بماند، سود متناسب با آن مدت زمانی را کسب خواهید کرد.
مزیت مهم دیگر صندوق های درآمد ثابت نسبت به سپرده بانکی، نبود مالیات بر سرمایه اشخاص حقوقی است. هم چنین تضمین سود و نقد شوندگی نیز بر جذابیت های صندوق درآمد ثابت افزوده اند.


08-2.png

نرخ سود صندوق های درآمد ثابت چقدر است؟

بازدهی صندوق های درآمد ثابت با توجه به عملکرد مدیر صندوق و ترکیب دارایی آن ها متفاوت است اما درحال حاضر  بازدهی صندوق های درآمد ثابت بین 18 تا 26 درصد است. همانطور که مشاهده می کنید این بازه بزرگ تر از چیزی است که فکر می کردید بنابراین انتخاب بهترین صندوق درآمد ثابت برای سرمایه گذاری و کسب سود مناسب بسیار مهم است.


کدام صندوق درامد ثابت را بخریم؟

پس از صحبت راجع به مزایای صندوق درآمد ثابت و مقایسه آن با سپرده بانکی و سود آن ها، باید بدانیم که برای سرمایه گذاری و کسب سود به سراغ کدام صندوق درآمد ثابت برویم؟
صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت ویستا که دارایی آن به بیش از 4 هزار میلیارد تومان می رسد، یکی از گزینه های مناسب برای کسانی است که به سرمایه گذاری در صندوق درآمد ثابت فکر می کنند. صندوق درامد ثابت ثبات ویستا در 1 ساله منتهی به شهریور 1402 25.5% سود محقق کرده است که عددی جذاب برای پول های خرد و درشت است. صندوق ثبات ویستا یکی از نقد شونده ترین صندوق های درامد ثابت بازار سرمایه بوده که با بازدهی بالای خود توجه سرمایه گذاران را جلب کرده است.