یکی از خدمات اصلی شرکت‌های سبدگردان، سبدگردانی اختصاصی می‌باشد. سبدگردانی یا مدیریت سبد سرمایه‌گذاری (portfolio management)، تخصیص منابع مشتری به انواع دارایی قابل معامله در بازار سرمایه با توجه به اهداف و توانمندی و تمایل ریسک پذیری هر فرد با هدف کسب بازدهی بالاتر با ریسک کمتر تعریف می‌شود.
شرکت سبدگردان ویستا با انجام تحلیل‌های اقتصادی و سیاسی و ارزیابی‌های صنعتی و شرکتی از یک سو و بهره‌مندی از فناوری اطلاعات و نرم افزار‌های پیشرفته برای ارائه خدمات از سوی دیگر، امکان استفاده بهینه از فرصت‌ها و ایجاد ارزش افزوده بیشتر را برای دارایی مشتریان فراهم ساخته است.

 
برای ارائه خدمات سبدگردانی، اولا شرکت باید یک نهاد مالی باشد و نزد سازمان بورس و اوراق بهادار ثبت شده باشد. ثانیا باید مجوز سبدگردانی داشته باشد. شرکت سبدگردان ویستا در تاریخ 1399/10/03 به شماره ثبت 11785 نزد سازمان بورس ثبت شده است و مجوز فعالیت خود را در حوزه سبدگردانی دریافت کرده است.
از آنجا که سبدگردانی خدمتی است که کاملا بر اساس نیاز و سلیقه مشتریان ارائه می گردد، طبق مدلسازی‌های صورت گرفته برای مبالغ کمتر از یک میلیارد تومان، به نفع سرمایه‌گذار نیست تا از این خدمت استفاده نماید. شرکت سبدگردان ویستا، حداقل مبلغ برای تشکیل سبد را یک میلیارد تومان تعیین کرده است که البته با تغییر شرایط اقتصادی این عدد نیز تغییر می‌کند. برای مبالغ کمتر از یک میلیارد تومان ، صندوق سرمایه گذاری در سهام توصیه می گردد.
شرکت سبدگردانی در ازای ارائه خدمات حرفه‌ای و مستمری که در تشکیل سبد ارائه می‌دهد، دو نوع کارمزد دریافت می‌کند، کارمزد مدیریت و کارمزد عملکرد.
میزان کارمزد مدیریت، ثابت هست به همین دلیل به آن کارمزد ثابت هم می‌گویند. این کارمزد به صورت توافقی تعیین می‌شود و وابسته به مبلغ سرمایه‌گذاری است. معمولا بین ۱ تا ۲ درصد ارزش سرمایه‌گذاری می‌باشد.
کارمزد عملکرد یا متغیر، به میزان بازدهی کسب شده در پایان قرارداد بستگی دارد. کارمزد عملکرد به منظور ایجاد انگیزه برای کسب بازدهی بالاتر توسط شرکت سبدگردان برای سبد سرمایه‌گذاری مشتری می‌باشد. برای تعیین این کارمزد ابتدا نرخ مبنا مشخص می‌گردد که معمولا نرخ مبنا برابر با نرخ سود بانکی می‌باشد. در صورت کسب بازدهی بالاتر از نرخ مبنا، سهمی از مازاد سود کسب شده به شرکت سبدگردان تعلق می‌گیرد.
کارمزد مدیریت به صورت روزانه محاسبه می‌شود و در هر سه ماه طبق قرارداد، توسط سرمایه‌گذار به شرکت سبدگردان پرداخت می‌شود. کارمزد عملکرد در پایان قرارداد حساب و پرداخت می‌شود.
هیچ شرکت سبدگردانی که به صورت قانونی فعالیت می کند، ضمانت سود و میزان بازدهی ارائه نمی کند. نوع قرارداد سبدگردانی، طوری تنظیم شده است که برای شرکت سبدگردان انگیزش ایجاد کند. مدیر سبد یا شرکت سبدگردان تا وقتی نتواند بازدهی مطلوب کسب نماید، کارمزدی به آن تعلق نمی گیرد. همچنین اگر از رقبای خود در کسب بازدهی و مدیریت ریسک عقب باشد مشتریان خود را از دست خواهد داد.
هر شرکت سبدگردان موظف است با توجه به اندازه دارایی تحت مدیریت و تعداد قراردادها، مدیر و تحلیلگر استخدام نماید. کلیه سبدهای سرمایه گذاران به صورت هفتگی پایش می شوند. به این ترتیب مدیران ارشد شرکت بر کلیه امور مربوط به سبدگردانی نظارت دارند.
هر مشتری حساب جداگانه ای دارد. همچنین بعد از امضای قرارداد سبد به هر مشتری یک پروفایل مشخص و جداگانه اختصاص می‌یابد که مشتری با استفاده از کد کاربری خود در هر زمان می‌تواند از وضعیت سبد سرمایه‌گذاری خود مطلع شود.
مدارک لازم برای تشکیل سبد، برای اشخاص حقیقی کپی شناسنامه و کارت ملی، شماره حساب، کد بورسی، کد پیگیری سجام و ایمیل می‌باشد.
برای اشخاص حقوقی کپی شناسنامه و کارت ملی صاحبین امضای مجاز، اساسنامه شرکت، روزنامه رسمی، آگهی تغییرات شرکت، شماره حساب، کد بورسی، کد پیگیری سجام، ایمیل مورد نیاز می‌باشد.
افراد خارجی نیز می‌توانند به صورت وکالتی از خدمات سبدگردانی اختصاصی در شرکت سبدگردان ویستا استفاده نمایند.
در هنگام انتخاب یک شرکت سبدگردان باید به عملکرد شرکت و تجربه و مهارت تیم تحلیلی و مدیران سرمایه‌گذاری شرکت توجه کرد. همچنین باید در نظر گرفت که سیاست شرکت در نحوه پوشش ریسک سرمایه‌گذار چگونه است. مطابق دستورالعمل فعالیت شرکتهای سبدگردان، شرکت‌ها موظف هستند این اطلاعات را در سایت شرکت قرار دهند و به روزرسانی نمایند.
سابقه فعالیت، عملکرد شرکت، سهامداران آن و مجوز های دریافتی از سازمان بورس اوراق بهادار می‌تواند معیار درستی برای اعتماد به شرکت سبدگردانی باشد.
هر سرمایه گذار می‌تواند از طریق پرتال مشتریان از وضعیت سبد سرمایه‌گذاری خود مطلع شود همچنن شرکت سبدگردان موظف است به صورت ماهانه از وضعیت سبد مشتریان به آنها گزارش دهد.
بعد از تصمیم سرمایه‌گذار به تشکیل سبد اختصاصی، در جلسه حضوری پرسشنامه و فرم مربوطه تکمیل می‌شود. بعد از توافق در نرخ کارمزد قرارداد تنظیم می‌شود. بعد از تنظیم قرارداد و تائید آن توسط رکن امین در شرکت‌های سبدگردان، اقدامات برای دریافت کد PRX (کد اختصاصی مشتری) از شرکت سپرده‌گذاری مرکزی صورت می‌گیرد. بعد از دریافت کد، سرمایه‌گذاری آغاز می‌شود.
تمامی عملیات سبدگردانی توسط سازمان بورس و اوراق بهادار و رکن امین سبدگردانی، به دقت و به طور مستمر نظارت می‌شوند. رکن امین در شرکت‌های سبدگردان باید از حسابرسان معتمد سازمان بورس و اوراق بهادار باشد.
ارکان امین و حسابرس رکن نظارتی می‌باشند. حسابرس یک شرکت سبدگردانی به طور میانگین در سال دو بار بر عملیات و حساب‌های شرکت نظارت می‌کند. اما هر قرارداد باید به تایید رکن امین شرکت سبدگردان برسد. همچنین همه دریافت و پرداختهای مرتبط با هر قرارداد باید به تایید رکن امین برسد. به علاوه رکن امین با داشتن حساب کاربری، به پروفایل مشتریان دسترسی دارد و به طور مستمر و بر فعالیت‌های سبدگردانی نظارت می‌کند. بر این اساس گزارشاتی طبق موعد‌های مقرر برای سازمان بورس و اوراق بهادار ارسال می‌کند.
دوره قرارداد یکسال می‌باشد در صورت تمایل می‌تواند تمدید شود.
بله، شرکت سبدگردان ویستا در راستای شفافیت اطلاعات و تصمیم‌گیری راحت‌تر سرمایه‌گذاران نمونه‌ایی از قرارداد سبدگردانی را در قسمت فرمها قرار داده است.
خیر. از جمله مزایای استفاده از خدمات سبدگردانی اختصاصی معافیت مالیاتی سرمایه‌گذاری می‌باشد.
کارمزد معاملات سهام از محل خالص ارزش دارایی سرمایه‌گذار پرداخت می‌شود.
بازار سرمایه در کنار بازدهی بالایی که می تواند داشته باشد به همراه خود ریسک هایی چون ریسک نرخ بهره، ریسک تورم، ریسک سیاسی، ریسک نوسان بازار را به همراه دارد که تمامی این ریسک ها بر سبدگردانی نیز تاثیر می‌گذارند. علاوه برآن، ریسک‌هایی هستند که متوجه خود سبدگردانی هستند. عدم انتخاب درست شرکت سبدگردانی، عملکرد نامناسب مدیر سبد و عدم شفافیت اطلاعاتی شرکت سبدگردان عواملی هستند که ریسک سبدگردانی را افزایش می‌دهند.