1402/08/21
بلاگ

تحلیل بنیادی شرکت سیمان هگمتان ( سهگمت)

معرفی

 • کارخانه سیمان هگمتان در تاریخ بیستم آبان ماه ۱۳۷۶ در یکصد کیلومتری شهر همدان در شهر قروه درجزین از توابع شهرستان رزن با ظرفیت تولید ۲۳۰۰ تن در روز و ۶۹۰،۰۰۰ تن کلینکر در سال به بهره برداری رسید.
 • در اسفند ماه ۱۳۸۱ در راستای اجرای برنامه سوم توسعه ۸۳ % سهام دولتی متعلق به شرکت احداث صنعت توسط سازمان خصوصی سازی از طریق مزایده به شرکت سیمان تهران واگذار گردید.
 • با برنامه ریزی و پیگیری های به عمل آمده در تاریخ ۱۳۸۲/۰۳/۲۷ سهام شرکت در بورس اوراق بهادار تهران عرضه و برنامه اجرای دو طرح خط I و احداث خط II  ، با هدف افزایش تولید و توسعه بازار در دستور کار قرار گرفت.
 • در سال ۸۵ با راه اندازی طرح افزایش ظرفیت ، تولید شرکت از ۲۳۰۰ تن در روز به ۳۲۰۰ تن و در سال ۸۷ با راه اندازی طرح توسعه ۳۲۰۰ تن به ۶۶۰۰ تن افزایش یافت. در حال حاضر ظرفیت اسمی تولید سالانه سیمان 2 میلیون تن می باشد.
 • واحد نهایی کنترل کننده شرکت، بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی می باشد.

نکات مهم

 • شرکت حدود 51 درصد از سهام شرکت صنايع سيمان نهاوند را در اختیار دارد، شرکت سیمان نهاوند ظرفیت تولید یک میلیون تن سیمان در سال را دارد که طی سال 1401 با فروش 650 هزار تن سیمان و 322 هزار تن کلینکر به سود 1،400 میلیارد ریالی رسیده است همچنین تقسیم سود شرکت برای این سال 72 درصد بوده است که شرکت سیمان هگمتان حدود 517 میلیارد ریال در آمد سرمایه گذاری با توجه به سهم مالکیت خود شناسایی کرده است. همچنین شرکت سیمان نهاوند طی 6 ماه نخست سال مالی 1402 توانسته است به سود 1،600 میلیارد ریال دست پیدا کند که برای سال مالی 1402، 2،900 میلیارد ریال پیش بینی شده است که با در نظر گرفتن درصد تقسیم سود سال گذشته ( 72 درصد )، درآمد سرمایه گذاری شرکت سیمان هگمتان از این محل حدود 1،487 میلیارد ریال برآورد گردیده است.
 • طبق صورت مالی 6 ماهه منتهی به 31 شهریور 1402، شرکت حدود 320 هزار تن موجودی کلینکر با بهای تمام شده 721 میلیارد ریال دارد.
 • شرکت طی 6 ماه نخست سال مالی منتهی به 1402،  85 هزارتن کلینکر فروش صادارتی داشته است که برای 6 ماه دوم 35 هزار تن فروش کلینکر پیش بینی شده است. لازم به ذکر است تاثیر لغو معافیت مالیاتی فروش کلینکر لحاظ شده است و تنها ماده 143 قانون مالیات مستقیم در نظر گرفته شده است.
 •  شرکت مواد اولیه؛ سنگ آهک و خاک ( مارل ) را از معادن خود تامین می کند.

Picture1.pngPicture2.pngPicture3.png
Picture4.png
Picture5.pngPicture6.png​نسبت های مالی شرکت به تاریخ 20 آبان؛

 • P/E  تحلیلی سال 1403 با فرض تقسیم سود 77 درصد ( مطابق با آخرین درصد تقسیم سود )  برابر با 3.2 خواهد بود.
Picture7.png

 

 

FCF/Ni : (نسبت وجه نقد آزاد شرکت به سود خالص)

 
 • این نسبت نشان می دهد چه نسبتی از درآمد شرکت به شکل وجه نقد آزاد است که پس از کسر هزینه ها، مالیات و تغییرات در خالص سرمایه در گردش و سرمایه گذاری ها باقی می ماند و به مدیران اجازه میدهد به دنبال فرصت های جدید برای افزایش ارزش شرکت باشند.
 • همانطور که مشخص است این نسبت پس از سال 1398 در حد مطلوبی قرار گرفته است.
 

 PBT/OI : ( نسبت سود قبل از کسر مالیات income) tax- Pre) به درآمد عملیاتی (OI))

 
 • این نسبت نشان میدهد چه میزان از سود عملیاتی به سود قبل از کسر مالیات تبدیل گشته است. این نسبت اگر بیش از 100 درصد باشد به معنی شناسایی درآمد های غیر عملیاتی مانند فروش دارایی و غیره می باشد که احتماال قابلیت تکرار نخواهد داشت و هرچه این نسبت از 100 درصد کمتر باشد به معنی وجود بیشتر هزینه های مالی و سایر هزینه های غیر عملیاتی می باشد که احتماال با اصلاح ساختار سرمایه و سایر اقدامات مدیریتی قابلیت حذف شدن را دارند.
 • همانطور که مشخص است این نسبت پس از سال 1399 همواره بالای 100 بوده است که عمدتا به دلیل سود سپرده های بانکی و سود سهام بوده است.
Picture8.png

P/E : ( نسبت قیمت به سود) 

 • P/E  تحلیلی سال 1403 با فرض تقسیم سود 77 درصد ( مطابق با آخرین درصد تقسیم سود )  برابر با 3.2 خواهد بود.
Picture9-(1).png
 تحلیل تکنیکال 

 

 سهگمت تایم فریم هفتگی

با توجه به نمودار قیمت روند حرکت قیمت در بلند مدت صعودی است ودر لگ آخر صعود اصلاح های شکل گرفته در نماد ماهیت زمانی دارند.

میانگین متحرک نمایی 50 روزه، حمایت بالقوه مناسبی برای قیمت ( از شروع موج جنبشی ) عمل کرده و قیمت نسبت به آن واکنشهای مناسبی داشته، بنابراین احتمال عکس العمل مجدد قیمت به EMA50 بسیار بالاست ( محدوده 5100 تومان )
pic11-(1).png
 

سهگمت تایم فریم روزانه

در انتهای نمودار محدوده اصلاح موج C با استفاده از ابزار فیبوناچی Projection و Retracement قابل استخراج است که ناحیه مشخص شده اول محدوده قید شده در تایم هفتگی را تایید می کند ( محدوده 5100 تومان )

pic-10-(1).pngPicture.png