1402/06/13
بلاگ

آشنایی با انواع صندوق های سرمایه گذاری

 صندوق‌های سرمایه‌گذاری، یکی از ابزارهای متداول در دنیای مالی و سرمایه‌گذاری هستند که به افراد و سرمایه‌گذاران که دانش یا زمان کافی برای فعالیت در بازارهای مالی را ندارند، این امکان را می‌دهند تا سرمایه خود را به صورت غیرمستقیم در سهام یا دارایی‌های پرپتانسیل سرمایه‌گذاری کرده و از بازدهی مناسبی برخوردار باشند. این صندوق‌ها توسط مدیران سرمایه‌گذاری حرفه‌ای اداره می‌شوند و در انواع و سبک‌های مختلف وجود دارند. در ادامه، توضیحات کاملی درمورد هرکدام از این صندوق‌ها ارائه خواهیم داد.


صندوق سرمایه‌گذاری مناسب چه افرادی است؟

همانطور که گفتیم یک صندوق سرمایه‌گذاری نقش واسطه مالی را دارد، بدین صورت که سرمایه اشخاص را جمع‌آوری کرده و بوسیله تیم تحلیل حرفه‌ای و با نظر مدیر صندوق اقدام به سرمایه‌گذاری در انواع ابزارهای مالی مختلف می‌کند. بدین صورت ورود افراد غیرحرفه‌ای به بازار نیز تسهل شده و این افراد نیز می‌توانند با خرید صندوق‌های سرمایه‌گذاری از فرصت‌های مناسب بازار سرمایه بهره‌مند شوند.
امکانات و توانایی‌هایی که صندوق‌های سرمایه‌گذاری در اختیار افراد می‌گذارد، سرمایه‌گذاری در بازار را برای افراد جذاب‌تر کرده و فرصت‌ها و انتخاب‌های بیشتری را با ریسک کمتر و بازدهی بالاتر برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌کنند. تنوع صندوق‌ها متناسب با خواسته‌ها و انتظارات سرمایه‌گذاران مختلف از جمله مزایای صندوق‌های سرمایه‌گذاری است.
 

معرفی انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری

صندوق‌های سرمایه‌گذاری را می‌توان از جنبه‌های مختلفی مورد بررسی و دسته‌بندی کرد. برای مثال از لحاظ قابل معامله بودن در بازار بورس، ترکیب دارایی‌های صندوق و ... دسته‌بندی کرد که در ادامه از جهات مختلف این صندوق‌ها را مورد بررسی قرار خواهیم داد.


انواع صندوق سرمایه گذاری براساس قابلیت معامله در بورس

به طور کلی صندوق‌های سرمایه‌گذاری به دو دسته قابل معامله (ETF) و صدور و ابطالی دسته‌بندی می‌شوند. تفاوت این دو نوع صندوق در نحوه خرید و فروش آنها است. برای مثال در خرید صندوق‌های صدور و ابطالی شما تنها می‌توانید از طریق سایت هر صندوق اقدام به خرید و فروش واحدهای صندوق نمایید ولی در صندوق‌های ETF شما می‌توانید به راحتی با سرچ نماد صندوق در پنل کارگزاری خود اقدام به خرید و فروش واحدهای این نوع صندوق‌ها نمایید. پس اصلی‌ترین تفاوت این دونوع صندوق در نحوه و روش خرید و فروش واحدهای سرمایه‌گذاری آنها است.
 

انواع صندوق‌های سرمایه گذاری بر اساس ترکیب دارایی‌ها

صندوق‌های سرمایه‌گذاری را از نظر ترکیب دارایی‌ها می‌توان به صورت زیر دسته‌بندی کرد که در ادامه به معرفی هر کدام خواهیم پرداخت:
 1. صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري با درآمد ثابت
 2. صندوق‌‌های سرمایه‌گذاری در سهام
 3. صندوق‌های‌ سرمایه‌گذاری مختلط
 4. صندوق‌های‌ سرمایه‌گذاری کالایی
 5. صندوق‌های سرمایه‌گذاری پروژه‌ای
 6. صندوق‌های نیکوکاری
 7. صندوق‌های جسورانه
 8. صندوق‌های خصوصی
 9. صندوق‌های املاک و مستغلات
 10. صندوق‌های زمین و ساختمان
 11. صندوق در صندوق‌ها
 12. صندوق‌های اختصاصی بازارگردان
 
 

معرفی صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت

این نوع صندوق‌های یکی از انواع ابزارهای بدون ریسک می‌باشند که به سرمایه‌گذاران به صورت روزشمار سود پرداخت می‌کنند. از انواع مختلف این صندوق‌ها می‌توان به صندوق درآمد ثابت نوع اول و نوع دوم اشاره کرد. در صندوق‌های با درآمد ثابت نوع اول، صندوق در انتهای هر ماه به سرمایه‌گذاران سود پرداخت کرده و این سود از قیمت صندوق کسر می‌شود ولی در صندوق‌های با درآمد ثابت نوع دوم، سود دوره‌ای پرداخت نشده و در قیمت لحاظ می‌شود و به نوعی با این اقدام سود صندوق قابلیت مرکب شده پیدا می‌کند.
صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت موظف به رعایت حدنصاب‌های اعلامی سازمان بورس برای خرید سهام و ابزارهای بدون ریسک مانند حساب‌های پس انداز بانکی، اوراق مشارکت، اوراق خزانه و... هستند و طبق آخرین حد نصاب اعلامی 90 درصد از دارایی‌های این صندوق باید در اوراق با درآمد ثابت و سپرده بانکی سرمایه‌گذاری شود.
صندوق‌های با درآمد ثابت مناسب افرادی است که ریسک‌پذیری پایینی داشته و خواهان سود قطعی می‌باشند و از طرف دیگر نیز می‌خواهند بیشتر از سود بانک عایدی داشته باشند.صندوق سرمایه گذاری بادرآمد ثابت ثبات ویستا یکی از بهترین صندوق‌های بادرآمد ثابت محسوب شده و یک گزینه‌ سرمایه‌گذاری جذاب برای افراد ریسک‌گریز به حساب می‌آید.
 

صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهامی

صندوق سهامی یکی از انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری است که عمده دارایی‌های موجود در پرتفوی یا سبد دارایی‌های آن را سهام شرکت‌های پذیرفته شده در بورس و مشتقات سهام تشکیل می‌دهند. پس تمرکز اصلی این صندوق‌ها روی سهام شرکت‌ها بوده و قسمت بسیار کمی از وزن دارایی‌های این صندوق به اوراق درآمد ثابت مانند سپرده بانکی و اوراق مشارکت و اوراق دولتی مانند اخزا تعلق می‌گیرد.
به واسطه وزن بالای سهام در دارایی‌ها، این نوع صندوق‌ها ریسک بالایی داشته و مناسب افرادی است که دانش و زمان کافی برای فعالیت در بورس را نداشته و قصد دارند با متحمل شدن ریسک بیشتر و استفاده از مدیریت تخصصی صندوق، بازدهی بالاتری نسبت به سایر بازارها کسب نمایند.
البته صندوق های سهامی خود به چند دسته تقسیم می شوند که از آنها می‌توان به صندوق‌های بخشی، اهرمی، شاخصی و ... اشاره کرد.
برای مطالعه بیشتر در خصوص صندوق بخشی کلیک کنید
 

معرفی صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط

صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط ترکیبی از دو صندوق سهامی و با درآمد ثابت می‌باشد و پرتفویی متشکل از انواع ابزارهای بازار سرمایه را دارند. در واقع این صندوق‌ها همواره باید حداقل 40% و حداکثر 60% از منابع خود را در سهام یا اوراق با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری نماید. به دلیل ماهیت و دارایی‌های این صندوق، ریسک و بازده آن از صندوق‌های درآمد ثابت بیشتر و از صندوق‌های سهامی کمتر است.
صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط بیشتر مناسب سرمایه‌گذارانی است که به دنبال بازدهی‌ای بالاتر از سود معمول بانکی بوده و ریسک‌پذیری نسبتا بالاتری داشته باشند.
 

معرفی صندوق‌های سرمایه‌گذاری کالایی

این نوع صندوق‌ها دارایی‌های خود را در کالای فیزیکی یا گواهی سپرده‌ این کالاهای فیزیکی سرمایه‌گذاری می‌کنند. برای مثال در صندوق طلا یا زعفران، در خود دارایی یا گواهی سپرده آن سرمایه‌گذاری کرده و از نوسان قیمت دارایی استفاده می‌نمایند.
با توجه به اینکه در زمان تدوین این گزارش تنها دو کالای طلا و زعفران در بورس کالا مبادله می‌شود، صندوق‌های کالایی نیز شامل صندوق‌‌های طلا و زعفران هستند که افراد می‌توانند برحسب تحیل و بررسی خود نسبت به دارایی پایه اقدام به سرمایه‌گذاری در این نوع صندوق‌ها نمایند.
 

معرفی صندوق‌های جسورانه

صندوق‌های جسورانه (Hedge Funds) یک نوع صندوق سرمایه‌گذاری هستند که استراتژی‌های سرمایه‌گذاری پیچیده و معمولاً با ریسک بالا را اجرا می‌کنند. این صندوق‌ها اغلب در مقابل ریسک بازار تا حد زیادی محافظت شده و سعی در کسب سود از فرصت‌های بازار دارند. به عبارت دیگر، آن‌ها از استراتژی‌های خاصی برای مدیریت ریسک و بهره‌برداری از تغییرات در بازار استفاده می‌کنند. این صندوق‌ها مناسب کسانی است که علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در استارتاپ‌ها هستند. و میخواهند با قرارگیری در معرض ریسک بیشتر، عایدی بالاتری نیز داشته باشند.
 

معرفی صندوق‌های نیکوکاری

صندوق‌های نیکوکاری (Charitable Funds) یک نوع ابزار مالی هستند که به منظور انجام اهداف خیریه و نیکوکاری تأسیس می‌شوند. این صندوق‌ها از سرمایه‌گذاری‌ها و اهداف مختلف نیکوکارانه حمایت می‌کنند. در اصل، سرمایه‌گذاری در صندوق‌های نیکوکاری به منظور کمک به اجرای پروژه‌ها و برنامه‌های خیریه و اجتماعی انجام می‌شود
 

معرفی صندوق های املاک و مستغلات

صندوق‌های املاک و مستغلات (Real Estate Investment Trust) یکی ابزارهای مالی است که به جمع‌آوری وجوه از سرمایه‌گذاران متعددی پرداخته و این وجوه را در املاک درآمدزا سرمایه‌گذاری می‌کند و از فروش سرمایه‌گذاری در این املاک یا درآمد اجاره آنها سود کسب کرده و با سرمایه‌گذاران به نسبت سرمایه آنها سهیم می‌شود. پس این صندوق به سرمایه‌گذاران خرد امکان کسب سود از املاک را می‌دهد و این افراد دیگر مجبور نیستند تا برای سود از بازار املاک، به خرید مستقیم این دارایی اقدام نمایند و تنها با خرید این صندوق از سودآوری بازار هدف برخوراد می‌شوند. این صندوق‌ها به صندوق سرمایه‌گذاری مسکن نیز معروف هستند.
 

معرفی صندوق های زمین و ساختمان

صندوق های زمین و ساختمان (Construction Fund) یکی دیگر انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری است که دارایی سرمایه‌گذاران را جذب کرده و در پروژه‌های زمین و ساختمان سرمایه‌گذاری می‌کند. درواقع این نوع صندوق‌ها بیشتر اقدام به ساخت و فروش یک پروژه مسکونی می‌کنند. در نهایت سود حاصله بین سرمایه‌گذاران، به اندازه مبلغ سرمایه‌گذاری‌شان تقسیم خواهد شد. بنابراين سرمایه‌گذار باید برای دریافت سود حاصل از سرمایه‌گذاری خود، تا تمام شدن پروژه و فروش واحدهای تجاری، مسکونی یا اداری، همراه صندوق سرمایه‌گذاری زمین و ساختمان بماند.
 
 معرفی صندوق خصوصی
صندوق‌ سرمایه‌گذاری خصوصی (Private equity) یکی از ابزارهای سرمایه‌گذاری هستند که با هدف احیا شرکت‌ها، طرح‌ها و پروژه‌های تعطیل و یا نیمه تعطیل صنایع مختلف، از طریق تملک آن‌ها و تزریق منابع و نقدینگی به آنها فعالیت می‌کنند.
 

 معرفی صندوق‌های پروژه‌ای

صندوق پروژه یکی از انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری است که تامین مالی پروژه‌ای مشخص را انجام می‌دهد. در واقع صندوق پروژه با کسب مجوز از سازمان بورس اوراق بهادار تاسیس شده و بستری برای جمع‌آوری سرمایه‌های خرد از عموم و تخصیص آن به پروژه تعریف شده در اساسنامه صندوق را فراهم می‌نماید و پس از تکمیل پروژه‌ و پایان یافتن فعالیت صندوق، عواید حاصل از اجرای پروژه با توجه به ساختار پیش‌بینی شده در طرح توجیهی صندوق با سرمایه‌گذاران تقسیم می‌شود.
 
معرفی صندوق در صندوق ها
صندوق در صندوق‌ها نوع جدیدی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری هستند که سبد پرتفوی خود را از سایر صندوق‌ها تشکیل می‌دهند. در واقع پرتفوی این صندوق‌ها متشکل از صندوق‌های دیگر است. از مهم‌ترین مزیت این کار، کاهش هزینه‌های صندوق و تخصصی شدن و تحلیل دوباره در این نوع صندوق‌ها می‌توان اشاره کرد.
 

معرفی صندوق‌های اختصاصی بازارگردانی

صندوق‌های اختصاصی بازارگردانی (Market Neutral Funds) یک نوع صندوق سرمایه‌گذاری هستند که به صورت استراتژیک طراحی شده‌اند تا سود را از تفاوت در عملکرد دو دارایی یا دو دسته دارایی به دست آورند. این نوع صندوق‌ها با هدف برقراری تعادل در بازار و در سهام شرکت‌های گوناگون و جلوگیری از صف نشینی در این بازار طراحی شده‌اند.
در یک صندوق اختصاصی بازارگردانی، مدیران سرمایه‌گذاری تلاش می‌کنند که دو دارایی یا دو گروه دارایی را به طور همزمان بخرند و بفروشند تا از تفاوت در ارزش آن‌ها بهره‌برند. این تفاوت معمولاً به دلیل تغییرات در قیمت‌ها یا عملکرد دو دارایی مختلف ایجاد می‌شود.
 
04.jpg
 

بازده انواع صندوق های سرمایه گذاری

همانطور که تا به اینجا با انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری آشنا شدیم، به طبع برای آگاهی از میزان بازدهی هر صندوق نیز مجددا باید به ترکیب دارایی‌ها و ساختار آنها بازگردیم. چرا که صندوق به خودی خود ارزشی ندارد و ارزش آن از ترکیب دارایی‌ها و پرتفوی آن ناشی می‌شود. برای مثال از یک صندوق سهامی انتظار می‌رود که نسبت به کلیت بازار سهام عملکرد مطلوبی داشته باشد که برای سنجش آن می‌توان از شاخص‌های بازار استفاده کرد و یا از یک صندوق طلا انتظار می‌رود بازدهی مشابه یا بهتر از بازار طلا را عاید سرمایه‌گذاران نماید. پس برای اینکه بازدهی هر صندوق و انتظارات از آن را تعیین نماییم باید به ماهیت و ترکیب دارایی‌های آن بنگریم و سپس انتظارات معقولی از بازدهی مورد انتظار آن صندوق کسب نماییم.
 

اساسنامه و امیدنامه صندوق ها

برای کسب اطلاعات بیشتر پیرامون قوانین هر صندوق، نحوه فعالیت و سبد دارایی‌ها و ارکان آن می‌توانید به اساسنامه و امیدنامه صندوق‌ها که در صفحه شخصی هر صندوق قرار گرفته می‌شود مراجعه نمایید. این اساسنامه‌ و امیدنامه‌ها، حدنصاب دارایی‌ها و دیگر اطلاعات مهم پیرامون هر صندوق را در خود جای داده‌است.
 

حداقل مبلغ سرمایه گذاری در هر صندوق سرمایه گذاری چقدر است؟

با توجه به قوانین سازمان بورس،برای خرید صندوق‌های قابل معامله در بورس نیاز به حداقل سرمایه 500 هزارتومانی وجود داشته ولی در صندوق‌های صدور و ابطالی حداقل مبلغ خرید به اندازه یک واحد صندوق خواهد بود که معمولا نزدیک به 100 هزارتومان خواهد بود.